T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Haberler

Ock

Bazı kahvaltılar cok güzel...

Ock

Madem bu dünya ailelerimizden bize miras kalmadı, biz onu çocuklarımızdan ödünç aldık. O halde biz de projelerimizi yaparken doğaya saygı gösteriyor ve onu korumak için geri dönüşüm malzemelerini kullanıyoruz.  Doğaya saygının, şükrümüzün fiili gereği olduğuna inanıyoruz.Öğrencilerimizin doğayı sevmelerini istiyoruz. Ağaç yaşken eğilir atasözünden hareketle küçük yaşta bu bilinci oluşturmak üzere, hem okul bahçemizde hem de okul koridorlarımızda dönüşüm malzemelerini eğitim materyallerine dönüştürdük.

 

Ock

 TRT Diyanet’in sevilen programlarından ´Kitap Oku-Yorum´un hazırlayıcı ve sunucularından Halil İbrahim Uzun ve Mustafa Toprak bugün söyleşi için öğrencilerimizle buluştu. ‘Edebiyat, Kültür, Sanat’ söyleşisine sahne olan Konferans Salonumuz’da keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. "Dünyayı Okuyorum" diyebilmek adına, öncelikle ‘neyi, nasıl ve niçin okumak’ gerektiğinin idrakinde öğrencilerimizin katkılarıyla derinleşen söyleşide, kitap okumaya dair önemli notlar düştük hafızamıza.

 

 

 

Ock

Ürdün’ün başkenti Amman’da ‘Modern Language Center’ Arapça Dil Merkezi’nde, Kış Okulu programında ‘Arapça Dil Kampı’na katılan, yeni insanlar tanıma ve yeni kültürler deneyimleme fırsatını yakalayan öğrencilerimiz, sadece sınıf içerisinde ders anlatımı, test ve sınıf içi iletişim ile sınırlı kalmayarak, dilin yaşam içerisinde kullanıldığı her noktada onu yaşayarak öğrenme, bol bol pratik yapma imkanı da buldu. 

Ock

Çamlıca Teknoloji Takımı’mızla, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından, 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri´nin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan, yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlayarak 1979 yılı başlarında Macunköy Ankara tesislerinde üretim faaliyetine geçen ASELSAN’a ziyaret gerçekleştirdik.

Ock

Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak Ankara’ ya yaptığımız gezimizde sabah Ankara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin misafiri olduk. İki Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kaynaşmasına ve verimli paylaşımlarda bulunmasına da vesile olan gezimizin ilk durağı anılardaki en güzel yerini aldı.  

Ankara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Hatice BAYRAK ve Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Müdiresi Elif ÖZBEK’ in rehberliğinde Ankara’yı gezen öğretmen, öğrenci ve velilerimiz için bilgilendirici sohbetlerin eşlik ettiği gezi güzergahında; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Hacı Bayram-ı Veli Camii ve Türbesi, Diyanet Vakfı Genel Merkezi, Aselsan, Kocatepe Camii, Eski Meclis, Tacettin Dergahı vardı.

Ankara gezimize mihmandarlık eden Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu Müdiresi Elif ÖZBEK’ e, Ankara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Hatice BAYRAK’ a, idareci, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederiz.

 

Ock

Okulumuzu, ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı ile temsil etmiş 40 öğrencimizle gerçekleştirdiğimiz Ankara ziyaretimizin ilk durağı T.C. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ydi. Rehber eşliğinde Külliye’yi gezen öğrencilerimiz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Halkla İlişkiler Müdürü Kadem Çolak Beyefendi tarafından karşılandı.

Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak en güzel şekilde ağırlandığımız bu ziyaret için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Halkla İlişkiler Müdürü Kadem Çolak Beyefendi’ye, ayrıca güler yüzleri ve misafirperverlikleri için tüm Külliye çalışanlarına teşekkür ederiz.

Ock

Bilime Yolculuk Projesi kapsamında e-konferanslara katılarak araştırma yapmaya okulumuz öğrencileri “Davranışın moleküler ve Hücresel Temelleri ”konusu ile Harvard Üniversitesi Tıp fakültesinden Dr. Önder Albayram ile başladı.

İçgüdüsel ve öğrenilmiş davranışın moleküler ve hücresel temelleri üzerine önemli buluşlara imza atan Dr.Önder  Albayram, özellikle beyin yaşlanması ve yaşa bağlı nörodejeneratif hastalıkların moleküler ve hücresel temelleri üzerine yaptığı çalışmalarla son dönemde isminden oldukça söz ettiren Dr.Albayram bu e-konferans sayesinde öğrencilerimize yeni ufuklar açtı. Kendisine ve Bilime yolculuk ailesine teşekkür ederiz.

Ock

09-10/01/2019 tarihleri arasında E- Konferanstayız.

Ock

5 Ocak- 2 Şubat 2019 tarihleri arasında, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ile birlikte, Ürdün’ün başkenti Amman’da ‘Modern Language Center’ Arapça Dil Merkezi’nde, Kış Okulu programında ‘Arapça Dil Kampı’na katılacak olan öğrencilerimizi başarı dileklerimizle uğurladık.

Ock

               2023 Eğitim Vizyonunun Dil Eğitimi alanıyla ilgili politikaları konusunda yapılan çalışmaların ve planlamaların istişare edildiği, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen, Eğitim Politikaları Daire Başkanı Sayın İhsan ERKUL ile Şube Müdürü Sayın Rabia KILIÇKAYA´nın da iştirak ettiği iki günlük çalıştay Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

               Çalıştaya Türkiye genelinden Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Rusça hazırlık sınıfı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerimizin müdürleri ve dil koordinatörleri katıldı. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´ni temsilen okul müdiremiz Sayın İlknur HACIOSMANOĞLU ile İngilizce koordinatörümüz Sayın Yunus ERDOĞAN´ın katıldığı toplantıda koordinatörümüz tarafından okulumuzda yürütülen İngilizce çalışmalar ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Hazırlık sınıfı olan okullarda dil eğitiminde gelinen seviyenin takdire şayan olduğu belirtildi. Verimli bir istişare ortamında ve oldukça başarılı geçen toplantının yürütülmesinde emek veren, iki gün boyunca bizleri en güzel şekilde ağırlayan başta okul müdürü Sayın Abdülaziz DUMAN olmak üzere, tüm Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

Ock

Veli Akademileri kapsamında ‘Aile Danışmanı ve Psikolog Özgül PİYADE’ ile her ay gerçekleştirdiğimiz ‘Ana-Baba Okulu’ seminerlerinde konumuz ´Aile İçi İletişim´di.

Okulumuz Sosyal Bilimler Zümre odasında gerçekleşen ‘Aile İçi İletişim’ konulu söyleşide, velilerimiz, çocuklarıyla yaşadıkları sorunları dile getirme olanağı da  buldu. Velilerimize aile içi iletişimin önemini, iletişimde dikkat edilecek unsurları, çocukları ile kuracakları diyaloglarda nasıl bir dil kullanmaları gerektiğini samimi bir sohbet havasında anlatan Özgül PİYADE’ye teşriflerinden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Ock

 Okulumuz 11.sınıf öğrencilerinden Fatma Zehra İzgi ve Bilge Kahraman, sosyal medyanın büyük bir söz hakkına sahip olduğu çağımızda, bu gücü kullanarak, hayatları ve kariyerleri ilham veren insanlarla ropörtajlar yaparak bu insanların daha büyük kitlelere ilham vermesini sağlamak amacıyla “Knock Knock” isimli bir youtube kanalı açtılar. Yazarların İstanbul’u temalı vloglar ve kendi hazırlayacakları güncel haberlerin de yer alacağı kanal da, videoları İngilizce yayınlayarak hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki gençlere ulaşmayı hedefleyen öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

 

Ock

 

      Amacı insanları paylaşmaya ve iyilikler yapmaya yönlendirmek olan Sosyal kutu; okulumuz ‘Girişimcilik Kulübü’ öğrencileri tarafından yürütülen sosyal sorumluluk projesi olarak, elden ele bir iyilik hareketidir.

      Sosyal Kutu; her ne kadar somut bir ifadeyi karşılıyor olsa da, iyiliğin yalnızca bir gülümsemeyle, bir selamla bile olabileceğini ve iyiliği yaymanın ne kadar kolay ve eğlenceli olduğunu gösteren soyut bir kutudur aslında.

     Çamlıca Sosyal Kutu projesi ile başlıca hedefleri, iyilik yapmanın ne kadar basit ve insan hayatında etkili olduğunu unutmuş her bireyi, iyilik zincirinin bir parçası haline getirmek olan öğrencilerimiz, soyut kutularıyla, iyilik zinciri kurma maksadıyla insanlara etkileşimin maksimum seviyede olduğu sosyal medya hesapları üzerinden teşvik edici görevler vermekte. Kısa vadede elde ettikleri fayda insanların ilk görevden itibaren içlerinde hissedecekleri ‘’iyilik zincirine ait olma duygusu’’ iken, uzun vadede elde etmeyi hedefledikleri fayda ise insanların kendilerini toplumla tamamen bağdaşmış ve bunun sonucunda sosyal sorumluluk bilincine sahip bireyler haline gelmelerini sağlamaktır.

     Sosyal Kutu bu iyiliğin bir parçası olabilmesi için ilgili kişilere her ay görevler verir. Bundan sonraki süreç her ay Sosyal Kutunun vereceği görevleri yapıp, #camlicasosyalkutu etiketiyle paylaşmayı içeriyor.

 ‘Okumak bitmeyen bir yolculuktur’ sloganıyla en sevdiğimiz kitabı ‘ üzerine düşülmüş bir notla yolculuğa çıkarmak ilk görevimiz.

Kitaba düşülecek not:

 ‘Eğer bu notu okuyorsanız, siz de bu iyilik hareketine dahil olmuşsunuz demektir.Elinizde olan bu kitap size hediyemiz. İyilik zincirimize dahil olmak adına siz de sevdiğiniz bir kitabı üzerine düşüreceğiniz bu notla toplu taşıma araçlarından birine bırakın, mutlu edin mutlu olun. ’

9.sınıf öğrencilerinden Zehra Güner , Betül Karaca ve Zeynep Reyyan Altun koordinasyonunda yürütülen organize iyilik hareketinin destekçisi tüm öğrencilerimize gönülden tebrikler.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Ara

Okulumuz 6.sınıf öğrencileri Fen Bilimleri dersinde işledikleri Sindirim Sistemi konusunu daha kalıcı hale getirmek ve bilgileri görselleştirip somutlaştırmak için tişört tasarladılar.

Sindirim sistemini tişört üzerine çizdikten sonra her bir organın ismini yazdılar ve kumaş, guaj, keçeli boyalar kullanarak boyama etkinliği yaptılar. Böylece sindirim sistemini oluşturan yapı ve organların yerlerini, sindirim sisteminin nerede başlayıp nerede bittiğini eğlenerek öğrendiler.